پرتاب موفق ماهواره نور

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه) از ماهواره بر ۲ مرحله ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

این اقدام دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود.

ماهواره نور
ماهواره نور

 سردار سلامی

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از پرتاب و در مدار قرار گرفتن نخستین ماهواره چند منظوره جمهوری اسلامی ایران  که کاربرد دفاعی هم دارد توسط سپاه با تبریک این موفقیت بزرگ به فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه ای (مدظله العالی) و ملت شریف ایران اسلامی، گفت: پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره ابعاد جدیدی از قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را ارتقاء بخشید و به فضل الهی سپاه امروز فضایی شد.

سرلشکر سلامی دستیابی نیروی دفاعی قدرتمندی چون سپاه به فناوری‌های فضایی به منظور رسیدن به توانمندی‌های برتر ساز را یک ضرورت توصیف و تصریح کرد: امروز ارتش های قدرتمند دنیا بدون قرار گرفتن در فضا دارای نقشه دفاعی جامعی نیستند و دستیابی به این فناوری برتر ساز که ما را به فضا منتقل می کند و قلمرو توانایی هایمان را گسترش می‌دهد یک دستاورد راهبردی است.

وی خاطرنشان کرد: پس از این دستاورد مهم ما در عرصه گسترش قلمرو و توان اطلاعاتی راهبردی به یک جهش دست یافتیم.

فرمانده کل سپاه در ادامه تاکید کرد: امروز ما می توانیم جهان را از فضا رویت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وی افزود: قرار گرفتن این ماهواره چند منظوره در فضا هم در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می تواند برای ما ارزش افزوده استراتژیک تولید کند و هم در جنگ‌های اطلاعاتی زمینه‌های قدرتمندی را برای ما ایجاد می‌کند.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه سپاه از امروز وارد یک عرصه تحول شد، گفت: دستیابی به این فناوری ها به دلیل اینکه در زمره فناوری‌های برتر جهانی است و خطوط مقدم استعدادهای تکنولوژی را شکل می دهد؛ برای ایران اسلامی توفیق بزرگی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه پرتاب ماهواره مختص مسائل دفاعی و نظامی نیست، گفت: تحقق این مهم  کشور را در عرصه‌های مختلف به پیشرفت‌های بزرگی می رساند ، بنابراین دستاوردی راهبردی برای نظام اسلامی ما محسوب می شود.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه تمامی اجزای مختلف فناوری‌های پرتاب این ماهواره اعم از پرتابگر و ماهواره متکی به دانش بومی، بدون اتکا به خارج و در اثر تحریم به وجود آمده است، گفت: پیام به ثمر نشستن این دستاورد مهم این است که تحریم نه تنها مانعی در مسیر پیش روی ما نیست بلکه موجب روشن شدن موتور پیشران فناوری‌های نوین ما برای رسیدن به یک قدرت بزرگ در سطح منطقه و در افق نزدیک در سطح جهانی است.

سرلشکر سلامی در پایان تحقق این دستاورد راهبردی فضایی را لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر راهبرد “قوی شدن” عنوان و تاکید کرد:پیام بزرگ این اتفاق این است که ما در هر عرصه ای ورود کنیم با تکیه بر خداوند متعال و استعدادهای درونی خود می توانیم موفقیت های چشمگیر و جهان پسندی داشته باشیم.


توضیحات سردار حاجی زاده

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در تشریح عملیات پرتاب ماهواره نور توسط ماهواره بر قاصد،با بیان اینکه  به فضل الهی  امروز ماهواره چند منظوره نور پرتاب و در در مدار قرار گرفت، اظهار داشت:  ماهواره بر قاصد تفاوتی با کارهای گذشته دارد و آن هم این است که پیشران آن از نوع ترکیبی سوخت مایع و جامد و سه مرحله‌ای است.  پیشران این ماهواره بر همان پیشران با بدنه غیرفلزی و کامپوزیتی است که چندی قبل با حضور فرمانده کل سپاه رونمایی شد.

وی با بیان اینکه ماهواره برهای با سوخت جامد در زمره فناوری های روز دنیا محسوب می شود، گفت: این قابلیت ها وجوه برتری  است که جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر بدست آورده و به یاری خداوند متعال  گام های بعدی را به سرعت برمی داریم .

فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تصریح کرد: هم ماهواره و هم ماهواره بر بومی کاملاً ایرانی هستند.

سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه امروز دست یابی و استفاده از فضا انتخاب نیست بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است و ما نیز باید جایگاه مان را در فضا پیدا کنیم، گفت: طبیعتا تنها ابرقدرت ها این قابلیت را دارند و سایرین تنها مصرف کننده این فناوری هستند.

اعتراف رژیم امریکا

 “هجدهمین اسکادران کنترل فضای کیهانی نیروی هوایی تروریست آمریکا دو شیئی  را ردیابی می کند: ماهواره نور (شماره 45529 در فهرست اشیای فضایی) و یکی از مراحل مرحله موشک قاصد  (شماره 45530) که توسط ایران به فضا پرتاب شده است”.

پیش از این ، اطلاعات مربوط به کشف یک شیئی جدید در مدار زمین  پس از گزارش های مربوط به پرتاب ماهواره ایران در سایت تخصصی نیروی هوایی تروریست آمریکا- space-track.org منتشر شده بود ، اما به صراحت مشخص نشده بود که صحبت بر سر یک ماهواره ایرانی است. در همین زمان ، شیئی شماره 45529با  نامگذاری بین المللی 2020 ـ 024 آ  با حداقل ارتفاع 426 کیلومتر و حداکثر 444 کیلومتر و تمایل 59.8 درجه به خط استوا در مدار زمین قرار داشت.

منبع : فارس ، سپاه نیوز

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.6 تعداد آرا: 17

هنوز کسی رای نداده...