داروی گیاهی میگرن‌کات

محققان پارک فناوری پردیس که با استفاده از گیاهان دارویی، اسپری برای درمان سردردهای میگرنی تولید کردند که این اسپری با مجوز سازمان غذا و دارو وارد داروخانه‌ها شد.

آرزو بیو از محققان این طرح  با اشاره به تولید دارویی برای درمان بیماری میگرن، گفت: دارویی که در حال حاضر توسط این شرکت دانش بنیان تولید شده به نام “میگرن‌کات” به عنوان اولین اسپری درمان کننده سردردهای میگرنی است.

وی با بیان اینکه تاکنون در دنیا محصولات دارویی برای درمان میگرن عرضه نشده است، خاطر نشان کرد: کلیه داروهایی که تاکنون برای درمان میگرن عرضه شده عموما شیمیایی و از نوع مسکن است.

“بیو، ادامه داد: این دارو حاصل ۲۵ سال تحقیق و توسعه و حاوی کمپلکسی از گیاه دارویی است. این دارو عوارض جانبی داروهای شیمیایی را ندارد ضمنا آنکه کارآزمایی این دارو نیز انجام شده است.

به گفته وی این دارو بر پایه کمپلکس گیاها دارویی مانند اسطوخودوس، مرزنجوش، رازیانه و گل بنفشه و یکسری از گیاهان تهیه و در قالب اسپری تولید شده است.

این محقق با بیان اینکه این اسپری به صورت روزانه از طریق بینی اسپری می‌شود، اظهار کرد: دوره درمان با این دارو ۴ ماهه است که در این مدت بیمار باید ۶ اسپری را استفاده کند و  اثر گذاری دارو در این مدت مشاهده خواهد شد.

وی با اشاره به نتایج کارآزمایی‌های بالینی این دارو، یادآور شد: نتایج این مطالعات نشان داد ۸۱درصد بیماران تحت درمان که دوره درمان خود را تکمیل کرده بودند حذف کامل سردردهای میگرنی و ۹۶ درصد نیز بهبود و کاهش سردرد را داشته‌اند.

“بیو” خاطر نشان کرد: این دارو محوز سازمان غذا وداروی وزارت بهداشت را دریافت کرده است و در تمامی داروخانه‌ها عرضه شده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی خانواده سردردها سومین رتبه را در میزان سال‌های از دست رفته عمر دارند که از میان انواع سردردها، میگرن به تنهایی ششمین عامل ناتوانی در بین تمام بیماری‌های گریبان‌گیر بشر است.شیوع اصلی این بیماری در سنین ۲۵ تا ۵۵ سال است و در ایران حدود ۱۰ میلیون نفر بیماران مبتلا به میگرن وجود دارد که اغلب آنها در ماه یک یا دو بار دچار حمله می‌شوند.

بر اساس آمارهای موجود در ایران حدود ۲ میلیون نفر از بیماران میگرنی سردردهای مزمن میگرنی دارند، به این معنا که حداقل ۱۵ روز در ماه با سردرد زندگی می‌کنند. به منظور درمان این بیماری، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس با ارائه دارویی به نام میگرن کات که با فرم اسپری بینی تولید شده است، اقدام به درمان این بیماری کرده است.

داروهای پیشگیری و مصرفی به هنگام بروز حملات میگرنی عوارض جانبی را به دنبال دارد، به گونه‌ای که داروی سرماتریپتان به خاطر مکانیسم عمل آن که کاهش قطر عروق است، در بیماران میگرنی مبتلا به فشار خون و گرفتگی عروق منع مصرف دارند، ولی داروی میگرن کات در فرم اسپری بینی تولید شده است که علاوه بر احتمال اثرگذاری بر مغز و اعصاب بویایی موجب درمان این بیماری خواهد شد.

از مزایای دارورسانی از طریق بینی می‌توان به سطح وسیع جذب دارو، بدون درد بودن، استفاده راحت و مطمئن، جذب بالا به نسبت دوز خوراکی و مقعدی، جذب سریع توسط مغز و سیستم عصبی مرکزی و عدم ورود به مسیر متابولیک ثانویه و متابولیزه شده دارو در دستگاه گوارش اشاره کرد.

با توجه به اینکه اکثر افراد میگرنی مشکلات گوارشی و بویژه تهوع و استفراغ را تجربه می‌کنند، داروهای خوراکی اثرگذاری مناسبی را ندارند.

در مرحله کارآزمایی بالینی بر بیش از ۳۰۰ مورد بیمار مورد مطالعه قرار گرفت که حدود ۹۶ درصد از بیماران میگرنی استفاده کننده از این دارو ادعا کردند که با این دارو قدرت کنترل سردردهای خود را به دست آورده‌اند.

این دارو در بیماران مصرف کننده داروهای ضد انعقاد خون و همزمان با مصرف تری‌نیتروگلیسیرید و سایر داروهای افزاینده نیتریک اکساید منع مصرف دارند.


آفتین ژل

آفتین ژل چیست ?

آفتین ژل آفتین ژل محصولی گیاهی برای درمان آفت های دهان می باشد ، آفتین ژل معمولا با یکبار مصرف تاثیر خود را نشان می…

0 comments
اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری اهمال کاری به حالتی می گویند که فرد کارهای واجب را انجام نمی دهد و به جای آنها به کار های بی اهمیت…

0 comments
قهوه عربیکا Arabice coffea

قهوه عربیکا / معرفی کامل

قهوه عربیکا قهوه عربیکا یکی از انواع قهوه می باشد که در تمام جهان بیشترین میزان تولید را دارد ، در این مقاله می خواهیم…

0 comments
گیاه عطر چای خواص دارویی و نگهداری

گیاه عطر چای / خواص دارویی و نگهداری

گیاه عطر چای گیاه عطر چای یا « شمعدانی عطری » گیاهی زیبا و خوشبو می باشد که از خانواده شمعدانی های می باشد ،…

0 comments
خستگی روان چیست ؟

خستگی روان چیست ؟

خستگی روان خستگیدر اصل احساس ضعف و نداشتن توان در بدن می باشد ، خستگی می تواند جسمی یا روانی باشد ، همه انسان ها…

0 comments
معرفی دوپاگولین

معرفی دوپاگولین / موارد مصرف و عوارض

دوپاگولین دوپاگولین به همراه لوودوپا جهت درمان کمکی پارکینسون و در درمان اختلالات آندوکرینی از جمله افزایش پرولاکتین و همچنین پیشگیری از ترشح زیادی شیر…

0 comments
نوروفیدبک چیست ؟

نوروفیدبک چیست ؟

نوروفیدبک نوروفیدبک جهت دستیابی به کنترل امواج مغزی برای درمیان برخی از مشکلات مغزی و روانی می باشد که این سال ها بسیار مورد توجه…

1 comment
منونوکلئوز چیست ؟ علائم و درمان

منونوکلئوز چیست ؟ علائم و درمان

منونوکلئوز منونوکلئوز یک بیماری ویروسی می باشد که عامل آن ویروس « اپشتاین – بار » نامیده می شود ، از آنجایی که این بیماری…

0 comments
سلکوکسیب

معرفی سلکوکسیب / موارد مصرف و عوارض

سلکوکسیب سلبرکس یا سلکوکسیب یا سلکسیب دارویی ضد التهابی است که در درمان بسیاری از دردهای مفصلی و عضلانی و دردهای با منشا تاندونی بکار…

0 comments
فواید و خواص شربت شونیسل

شربت شونیسل چیست ؟ فواید و مضرات

شربت شونیسل شربت شونیسل یک شربت گیاهی می باشد که در مورد آن فواید و خواص فراوانی ذکر شده است ، در ادامه به بررسی…

1 comment

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :5 تعداد آرا: 1

هنوز کسی رای نداده...