سفر اخیر و غیر منتظره مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عراق گمانه زنی هایی زیادی به همراه داشت.

 فالح الفیاض، مشاور نخست وزیر عراق در امور امنیتی درباره اهداف سفر اخیر غیرمنتظره وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد که با گمانه زنی های زیادی همراه شد گفت که مایک پمپئو به بغداد آمد تا اطمینان دهد که آمریکا به دنبال اقدام نظامی نیست.

وی در ادامه افزود: نگرانی آمریکایی ها از واکنش ایران به اقدامات آمریکا در منطقه باعث شذ تا مایک پمپئو به بغداد بیاید و اطمینان دهد که آمریکا درصدد اقدام نظامی نیست. او از پاسخ به این سوال که آیا پمپئو در بغداد بحث میانجیگری عراق با ایران را نیز مطرح کرده است، خودداری کرد و گفت: در خصوص سفر وزیر خارجه آمریکا به بغداد فعلا به همین مقدار اکتفا می کند.

پیشتر منابع خبری، محورهایی مختلفی چون درخواست میانجیگیری عراق میان دو طرف، گرفتن امتیازهای کلان اقتصادی برای پذیرش ادامه معافیت عراق از اجرای تحریم های ضد ایرانی، اطمینان از تامین امنیت نمایندگی های دیپلماتیک و سربازان آمریکایی در عراق را از جمله محورهای مذاکرات پمپئو در سفر اخیرش به بغداد ذکر کرده بودند.

الفیاض خاطرنشان ساخت که روابط اقتصادی، سیاسی، دینی، فرهنگی و اجتماعی عمیقی بین دو ملت ایران و عراق وجود دارد که هرگز با یک تصمیم یا مصوبه این روابط قطع و یا از سر گرفته نمی شود و روابط بین دو ملت ایران و عراق یک روابط تاریخی و وجودی است و بحران جاری (بین آمریکا و ایران) بیش از پیش باعث تقویت و ریشه دارتر کردن این روابط دو جانبه می شود و نه بالعکس.

دولت عراق بارها رسما اعلام کرده است که جزیی از نظام تحریم ملت ها نخواهد بود و تحریم های یکجانبه علیه آمریکا علیه ایران را نمی پذیرد و همچنین بر اساس قانون اساسی این کشور اجازه استفاده از خاک خود را برای اقدام علیه همسایگان نمی دهد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه شب گذشته بار دیگر یک سفر مخفیانه و چند ساعته به بغداد داشت و طی آن با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و برهم صالح رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :5 تعداد آرا: 1

هنوز کسی رای نداده...
طراحی سایت بیوگرافی شما
یکبار هزینه برای 5 سال
آدرس دلخواه شما با پسوند .ir