روش خانگی تشخیص تخم مرغ خراب و سالم

همه ما روزانه ممکن است از تخم مرغ استفاده کنیم، اما اینکه تخم مرغ سالم است یا خیر اهمیت زیادی دارد زیرا استفاده از تخم مرغ ناسالم موجب فاسد شدن کل غذا می گردد .


روش اول شناورکردن تخم مرغ درآب :

قبل از اینکه تخم مرغ ها را امتحان کنید ابتدا دمای آن ها را به دمای اتاق برسانید ، زیرا بلافاصله بعد از بیرون آوردن آن ها تازه تر از حالت واقعی به نظرمی رسند .
تخم مرغ ها را داخل ظرفی از آب بریزید که ارتفاع آب داخل ظرف دوبرابر ارتفاع تخم مرغ باشد در اینصورت ، سه حالت برای تخم مرغ پیش می آید :
حالت اول : اگر تخم مرغ تازه(1هفته )  باشد باید در ته ظرف به صورت مایل جای گیرد .
حالت دوم :در صورتی که تخم مرغ برای 3 هفته پیش باشد از سمت انتهای کوچکش در ته ظرف قرار می گیرد .
حالت سوم : تخم مرغ بر روی آب شناور می شود ،نشانه ی ناسالم بودن تخم مرغ است .

سایر روش های خانگی

سالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ از طریق بو کردن : در صورتی که شما تخم مرغ را از روی پوسته بو کنید و بوی ناخوشایند و قوی به مشامتان برسد، یعنی تخم مرغ ناسالم است .

تخم مرغ کمی قدیمی تر : زرده کروی و بدون حجم ، سفیده در اطراف زرده قرار می گیرد .
تخم مرغ ناسالم و کهنه : به هنگام شکستن زرده با سفیده مخلوط می شود و یا سفیده مانند آب روان باشد و در بشقاب پخش شود .

تست تکان دادن تخم مرغ : تخم مرغ را کنار گوشتان تکان دهید ، اگر صدایی از آن شنیدید که تخم مرغ ناسالم است در غیر اینصورت تخم مرغ سالم است . دلیل صدایی که در صورت ناسالم بودن از تخم مرغ می شنوید کیسه هوایی است که در اثر رطوبت و دی اکسید کربن بزرگ شده و نشانه ی آن است که این تخم مرغ مدت زمان زیادی مانده است .
تست شکستن تخم مرغ : زمانی که شما تخم مرغ را میشکنید به زرده وسفیده خوب نگاه کنید.


تخم مرغ سالم و تازه  : زرده کروی شکل و حجم دار روبه بالا و سفیده در اطراف آن قرار می گیرد ، به صورتی که پخش نشود .

ممکن است تخم مرغی را خریداری کنید که پوسته ی  آن ترک داشته باشد برای امتحان اینکه تخم مرغ سالم است یا فاسد داخل ظرفی آب سرد ریخته و کمی نمک اضافه کنید ، تخم مرغ را داخل آن بیندازید اگر حباب هایی از اطراف تخم مرغ خارج شوند نشان دهنده ی آن است که تخم مرغ سوراخ شده و نا سالم است .

میتوانید تخم مرغ ها را ، بر روی یک سطح صاف قرار داده و بچرخانید اگر به راحتی چرخیدند به معنای آن است که تخم مرغ ها سالم هستند .
گاهی بعد از شکستن تخم مرغ ها متوجه می شویم که در زرده ی آن ها رگه های خونی وجود دارد این ها دلیل بر ناسالم بودن تخم مرغ نیست، بلکه نشان دهنده جذب مویرگ های خونی به هنگام شکل گیری تخم مرغ است .
اگر در سفیده رگه های سفیدی مشاهده کردید آن ها نیز نشانه نا سالم بودن تخم مرغ نیستند بلکه برای ماندن زرده در وسط سفیده ایجاد شده اند .

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.1 تعداد آرا: 20

هنوز کسی رای نداده...
طراحی سایت بیوگرافی شما
یکبار هزینه برای 5 سال
آدرس دلخواه شما با پسوند .ir