خستگی دوران بارداری چیست ؟ روش های درمان

حس خستگی در طول دوران بارداری یکی از اولین مشکلاتی است که خانمهای باردار با آن روبرو هستند. این خستگی می توانند باعث ایجاد استرس های روحی وابسته به دوران بارداریشوند.

خستگی در دوران بارداری، در سه ماه اول به اوج خود می رسد. سه ماه اول بارداری زمانی است که بیشترین تغییرات در بدن خانم باردار شکل می گیرد. زمانی که سه ماه دوم بارداری فرا می رسد، رشد سریع از بدن خانم باردار به بدن نوزاد پیش می رود و خستگی بارداری به طور محسوسی کاهش پیدا می کند.

خستگی بارداری در آخرین روز های بارداری باز می گردد. از ماه 7 بارداری، کشیدگی و ترکهای بدن مادر بوجود می آید. گرفتگی عضلات و ورم در ساق پاها آغاز شده و همین موضوع باعث می شود تا خانم باردار احساس راحتی نداشته باشد. فشار شکم به پشت بدن، باعث ایجاد درد در پشت شده و در تمام مدت جنین در حال حرکت می باشد. حتی زمانی که مادر یک موقعیت راحت و بدون وجود درد فیزیکی را پیدا می کند در می یابد که سوزش سر دل مشکل دیگری است که باید با آن کنار بی آید.

با چه کار هایی سطح انرژی در دوران بارداری را افزایش دهیم

بعضی از خانمهای باردار بر این باورند مصرف کافئین در زمانی که احساس خستگی می کنند تا حدودی می تواند مشکل آنها را برطرف کند اما تانین داخل چای و قهوه مانع از جذب آهن شده و فقر آهن  خود یکی از دلایل خستگی به حساب می آید. یکی از بهترین راههای مبارزه با خستگی ورزش کردن است. پیاده روی، شنا و یوگای بارداری از بهترین ورزشهای مفید در این دوران است. یوگا سبب می شود تا گردش خون در بدن شما بهبود پیدا کرده و دردها را کاهش دهد. علاوه بر این، ورزش یوگا قدرت و انعطاف عضلات شما را تقویت می کند. به خانمهای باردار پیشنهاد می شود تا ورزش یوگا را در حضور مربی خود انجام دهند و او را از باردار بودن خود آگاه سازند.

خانم های باردار به استراحت بیش از هرچیز دیگر نیاز دارند و برای آنکه به اندازه کافی استراحت کنند باید از این مدل ها پیروی کنند:

-در طول شب، هشت ساعت بخوابید. بسیاری از مردم می توانند در طول شب پنج الی شش ساعت استراحت کرده و در طول روز با انرژی کافی به فعالیتهای خود ادامه بدهند اما این زمان برای خانمهای باردار کافی نیست. نوزاد برای رشد کردن، انرژی خود را از بدن مادر می گیرد بنابراین انرژی که در طول روز از بدن مادر خارج می شود باید در طول شب به او برگردانده شود.

-سکوت برای شما ضروری است. سعی کنید تا حداقل 1 بار در هفته  ساعات خلوتی را برای خود فراهم کنید و توجه داشته باشید که این ساعات باید عاری از وجود کودکی دیگر، حیوان خانگی و همسر باشد. تلفن و تلویزیون را خاموش کرده و مانند دوران کودکی به خواب عمیق بروید.

پزشک مجله نورگرام

پزشک مجله نورگرام

-تمرینات بدنی و نرمش را افزایش دهید. تصور می کنید که ورزش نتیجه معکوس دربر خواهد داشت اما باید بدانید که ورزش کردن، یک نوع تغذیه برای بدن به حساب می آید و به آن انرژی می دهد. پیشنهاد می شود تا در اول صبح و پس از شام پیاده روی کنید.

– موزیک گوش دهید و برقصید. این کار باعث می شود تا کمتر احساس خستگی کنید. گوش دادن به موزیک موردعلاقه قبل از خواب، برای راحت خوابیدن بسیار موثر است. برای این کار می توانید از سی دی های ریلکسیشن نیز استفاده کنید.

-به جای زیاد خوردن سعی کنید تا وعده های غذایی خود را به 6 قسمت تقسیم کنید. تقسیم غذا به وعده های کوچکتر یکی دیگر از بهترین راه حلها برای برطرف کردن خستگی است.

اتاق خواب خود را برای یک استراحت راحت و کامل آماده کنید. چنانچه احساس می کنید در مکان تاریک بهتر به خواب می روید از پرده هایی استفاده کنید که کاملا اتاق خواب شما را تاریک کنند. از راحت بودن تشک خود اطمینان حاصل کنید. اگر در اتاق خود تلویزیون یا کامپیوتر دارید آنها را به بیرون از اتاق انتقال دهید زیرا آنها می توانند یکی از عوامل تحریک کننده برای شما باشند.

-چنانچه در هنگام خواب احساس استرس و دلواپسی دارید، یک لیست از نگرانیهای خود تهیه کنید. این کار مانع از فکر کردن شما به آنها در هنگام خواب می شود.

-از همسر خود بخواهید تا قبل از خوابیدن، پشت شما را به آرامی ماساژ دهد. این کار به راحت خوابیدن شما کمک بسیاری می کند. ماساژ بویژه زمانی که شما دچار سندروم پا هستید بسیار مفید است. سندروم ساق پا یا انقباض عضلات، یکی از مشکلات شایع در بارداری است که معمولا در هفته های آخر بارداری مشاهده می شود و مانع از راحت خوابیدن خانم باردار می شود. البته این مشکل می تواند یکی از علائم کم خونی محسوب شود بنابراین بهتر است پس از مشاهده این مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهایی که شما می خورید می تواند در میزان انرژی شما تاثیر بگذارد، بنابراین از خوردن آنها به اندازه کافی اطمینان حاصل کنید:

-غذاهای سرشار از آهن، مانند سبزیجات برگ سبز، گوشت قرمز،تخم مرغ، ساردین، لوبیاها و میوه جات

-غذاهای زود هضم و سرشار از فیبر مانند غلات، نان قهوه ای و برنج قهوه ای ( به خاطر داشته باشید که این نوع غذاها برای رفع یبوست بسیار موثر است)

-ویتامین ث (باعث جذب بیشتر آهن است)
-پروتئین

-نوشیدن آب

به خانمهای بارداری که مجبور هستند در محل کار خود حضور داشته باشند پیشنها می شود چنانچه احساس کردند قادر به کار کردن نیستند و چشمان خود را به سختی باز نگه می دارند، از مدیر خود بخواهند تا به آنها اجازه بدهند که ساعتی را در یک گوشه از محل کار استراحت کرده و چرت کوچکی بزنند.

 

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.1 تعداد آرا: 56

هنوز کسی رای نداده...
طراحی سایت بیوگرافی شما
یکبار هزینه برای 5 سال
آدرس دلخواه شما با پسوند .ir