افتادن ناخن

افتادن ناخن پا یکی از مشکلات است که شاید باعث خجالت زدگی شما شود. علایم افتادن ناخن پا به عفونت‌های قارچی شباهت دارد که شامل موارد زیر است:خط افتادن، ضخیم شدن یا شکل غیرمعمول ناخن، رنگ زرد یا قهوه‌ای ناخن، ساختار گچی زیر ناخن، بوی بد، قرمزی یا تورم بافت اطراف ناخن، تیز شدن لبه‌های ناخن و شل شدن آن.

اگرچه این علت‌ها شایع نیست، اما عواملی مثل کم خونی، مشکلات تیروئید یا دارو‌ها می‌تواند باعث افتادن ناخن پا شود.

مراقبت از ناخن دست و پا یکی از مراقبت‌های ضروری در زندگی فرد است، اگرچه بعد از افتادن ناخن پا حتما باید از آن مراقبت کنیم تا اوضاع بدتر نشود که این وضعیت کمی دردناک است. زمانی که ناخن پای شما می‌افتد، باید صبر کنید تا کم کم رشد کردن را آغاز کند.

بسته به علت این اتفاق و میزان افتادن ناخن، باز هم ممکن است ناخن روی پا به هر مقداری وجود داشته باشد، اما باید درمان را برای آن آغاز کنید تا مطمئن شوید که ناخن دوباره به رشد خود ادامه می‌دهد. دلایل چندگانه‌ای برای افتادن ناخن پا وجود دارد که باید برای علت دقیق آن، نشانه هایش را بررسی کرد.

آسیب دیدگی، عفونت قارچی و باکتریایی، اگزما، رطوبت و اختلال اونیکومادزیس؛ در این بیماری، ناحیه انگشت پا در قسمت متصل به ناخن آسیب می‌بیند و بافت آن نیز ناخن را بد شکل می‌کند و در نتیجه ناخن مدت زمان زیادی روی انگشت پا دوام نخواهد آورد.

پسوریازیس نیز یکی از وضعیت‌های سیستم خود ایمنی است که در آن سلول‌های پوستی به ساختن خود ادامه می‌دهند، اگرچه این موضوع برای پوست رایج‌تر است، ولی می‌تواند روی ناخن پا نیز تاثیر بگذارد.

علائم این اختلال چیست؟

اولین نشانه ای که ایجاد می شود این است که ناخن کم کم از بستر خود جدا می شود و به سمت بالا حرکت می کند. در این مرحله معمولا درد ایجاد می شود. ناخنی که تحت تاثیر این اختلال است، بسته به علت ایجاد بیماری، ممکن است به رنگ های زیر در آید :

  • زرد
  • سبز
  • بنفش
  • سفید
  • خاکستری

بعد از افتادن ناخن چه اقداماتی انجام دهیم؟

۱- اگر یک قسمت از ناخن شما کنده شده است، سعی نکنید که کل آن را بکنید.

۲- اگر هنوز اتصال بسیار کمی بین ناخن شما و پوست وجود دارد، از ناخن گیر استفاده و این قسمت را با دقت جدا کنید تا به جایی گیر نکند. پزشک نیز در این مواقع می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد.

۳- از سوهان ناخن برای صاف کردن لبه‌های آن بعد از جدا کردن استفاده کنید.

۴- ناخن پای خود را تمیز کنید سپس یک پماد آنتی بیوتیک به آن بزنید.

۵- روی ناخن افتاده را باند پیچی کنید.

۶- درمان را فوری انجام دهید تا هر گونه خون ریزی در آن به سرعت برطرف شود. جلوگیری از افتادن ناخن

جلوگیری از افتادن ناخن

1- هنگام ورزش کردن مراقب ناخن خود باشید.

2- پا و کفش خود را تمیز نگه دارید و عادات بهداشتی را رعایت کنید.

3- از کفش و جوراب تمیز استفاده کنید.

4- از کفش و جورابی که دارای منفذ است استفاده کنید تا پوست پا نفس بکشد.

5- از کفشی استفاده کنید که تعادل شما را افزایش دهد تا با آن زمین نخورید.

6- بعد از شستن پا آن را کامل خشک کنید.

7- کفش شما به گونه‌ای نباشد که به ناخن‌ها فشار وارد کند.

درمان های خانگی افتادن ناخن

برای درمان این اختلال در خانه بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :

  • هرگز سعی نکنید که زیر ناخن را تمیز کنید. این کار مشکل را بدتر می کند و ممکن است باعث انتقال عفونت به زیر ناخن شود .
  • یک مطالعه نشان می دهد که روغن درخت چای می تواند قارچ و مخمر عفونت زیر ناخن را درمان کند. استفاده از مخلوطی از روغن درخت چای رقیق شده توسط یک روغن حامل، مانند روغن جوجوبا یا روغن نارگیل، ممکن است برای درمان قارچ و عفونت مفید باشد .
  • سعی کنید تا جای ممکن ناخن های خود را خشک نگه دارید. خشک و تمیز بودن دست و ناخن باعث می شود عفونت ایجاد نشود .
دلایل افتادن ناخن و روش های درمان
دلایل افتادن ناخن و روش های درماندلایل افتادن ناخن و روش های درمان

دلایل افتادن ناخن :

آسیب دیدگی

آسیب دیدگی های ساده پا می تواند مشکلاتی مثل افتادن ناخن را ایجاد کند. ناخن پای آسیب دیده به آن حس سنگینی می دهد و سفت می کند. گاهی اوقات تکنیک های غلط پدیکور نیز این مشکلات را به وجود می آورد که از دلایل رایج افتادن ناخن پا می باشد.

وضعیتی نیز وجود دارد که در آن ناخن ورزشکاران به دلیل پرش ها یا دوی سنگین می افتد و بعضی از مطالعات همچنین نشان می دهد که تاول های خونی نیز می تواند باعث سیاه شدن ناخن شود و در نهایت آن را جدا کند و زمانی که خون زیر ناخن شما جمع می شود، انگشتان پا شروع به جدا شدن می کنند و در نتیجه چند هفته ای طول می کشد تا ناخن به طور کامل جدا شود.

عفونت قارچی و باکتریایی

همانگونه که گفتیم این بیماری با عفونت قارچی شباهت بسیار زیادی دارد اما این عفونت می تواند علت به وجود آمدن آن نیز باشد. این عفونت ها، باکتری، قارچ، میکروب و ویروس را به زیر ناخن شما انتقال می دهند و در نتیجه به بافت آن نفوذ پیدا می کنند و به ناخن آسیب می زنند. عفونت های باکتریایی معمولا ناخن را به رنگ سبز در می آورند و افراد سن بالا در صورت ابتلا به این عفونت ها بیش از بقیه در معرض از دست دادن ناخن قرار می گیرند .

 اگزما

یکی دیگر از وضعیت هایی که باعث می شود فرد یک یا دو ناخن را در پا از دست بدهد یا دچار اگزما بشود، وضعیتی است که بر اثر واکنش های آلرژیک به وجود می آید.

بعضی از افراد از بیماری های درماتیتیس رنج می برند که باعث از دست دادن ناخن های دست، پا و حتی ناخن های ترد تر می شود . مطالعات کمی در این باره نشان داده است که در معرض صابون و مواد شیمایی سخت قرار گرفتن در طولانی مدت یا قرار دادن بیش از حد ناخن در آب می تواند یکی از دلایل آسیب به ناخن ها باشد که گاهی اوقات علائم اگزما قبل از پدیدار شدن روی پوست، روی ناخن اتفاق می افتد.

 رطوبت

وقتی که ناخن ها زیاد از حد در معرض رطوبت قرار بگیرند، ضعیف و شل می شوند و در نهایت می افتند ، مثلا اگر فرد مدت زمان زیادی پای خود را در آب قرار دهد، احتمال افتادن این اتفاق برای او بیشتر خواهد بود و ترکیبی از رطوبت و فشار و آسیب دیدگی داخل کفش نیز می تواند احتمالا ابتلا به پسوریازیس را افزایش دهد .

 اونیکومادزیس

علت اصلی اونیکومادزیس هنوز به طور دقیق شرح داده نشده است و این مشکل علائمی شبیه به بیماری سیستم ایمنی بدن یا هر گونه اثرات جانبی دارو دارد. در این بیماری، ناحیه انگشت پا در قسمت متصل به ناخن آسیب می بیند و بافت آن نیز فرم ناخن خود را بد شکل می کند و در نتیجه ناخن مدت زمان زیادی روی انگشت پای شما دوام نخواهد اورد.

 پسوریازیس

پسوریازیس نیز یکی از وضعیت های سیستم خود ایمنی است که در آن سلول های پوستی به ساختن خود ادامه می دهند ، اگرچه که این موضوع برای پوست رایج تر است بلکه می تواند روی ناخن پا نیز تاثیر بگذارد. در بسیاری از موارد پسوریازیس یا افتادن ناخن پا وضعیتی است که با شدت معمولی اتفاق می افتد و مشکلات زیادی را به وجود نمی آورد. اگرچه که گاهی اوقات ساخت سلول های پوستی در ناخن باعث همین افتادن ها می شود.

 درمان ها و مدیریت افتادن ناخن پا

بسیار سخت است که ناگهان متوجه افتادن ناخن پای خود شوید. مشاوره با پزشک می تواند بهترین راه حل ممکن باشد اما در کنار آن می توان اقداماتی را در منزل انجام داد و به بهبود این موضوع کمک کرد.

اگر ناخن پای شما آسیب دیده و علائم آسیب دیدگی مثل کبودی و یا بی رنگی را از خود نشان می دهد، نمی توانید آن را به راحتی ترمیم کنید. اگرچه که قرار دادن یخ روی آن سریعا بعد از این اتفاق می تواند کمی موثر باشد و احتمال جدا شدن ناخن را کاهش دهد.

همیشه باید ناحیه آسیب دیده را تمیز نگه دارید، چه ناخن شما افتاده باشد چه نه که این کار به شما کمک می کند تا احتمال انتقال عفونت را پایین و پروسه بهبودی را افزایش دهید. 

اگر آسیب دیدگی به ناخن شما شدید بوده است، متخصص می تواند با ایجاد کردن یک حفره کوچک روی ناخن شما باعث شود که خون کمی زیر ناخنتان جمع شود که به شما کمک می کند تا از افتادن ناخن جلوگیری کنید.

روغن درخت چای نیز یک ماده ضد قارچ است که می تواند نتایج مشابه را برای فرد داشته باشد.

بعضی دیگر از قطره های روغن نیز می تواند با پد نخی به ناخن فرد زده شود، بدون اینکه به محل آسیب دیده مشکلی وارد شود ، این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید تا بتوانید پیشرفت آن را مشاهده کنید.

استفاده از سرکه در این محل نیز گاهی اوقات پیشنهاد می شود.

اگرچه که تشخیص علت های این مشکل می تواند باعث شود که درمان بهتر و تخصصی تری برای فرد ارائه شود . 

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.6 تعداد آرا: 15

هنوز کسی رای نداده...
طراحی سایت بیوگرافی شما
یکبار هزینه برای 5 سال
آدرس دلخواه شما با پسوند .ir