حیوان تنبل

حیوان تنبل یکی از جالب ترین حیوان های می باشد که به دلیل کند حرکت کردنش معروف می باشد و مورد توجه خیلی از انسان ها قرار گرفته است در این مطلب اطلاعات جالبی در مورد این حیوان جالب به دست می آوریم . ( حیوان تنبل / نکات جالب + تصاویر )

حداکثر سرعت در خشکی4 متر در دقیقه
حداکثر سرعت در آب13 متر در دقیقه
انواع تبلدو انگشتی
سه انگشتی
حیوان تنبل به انگلیسیSloths
میزان تولید مثلسالی یک فرزند
میزان خواب20 ساعت
طول بدن40 تا 80 سانتیمتر
بسته به نژاد
وزن بدن2.5 تا 10 کیلوگرم
بسته به نژاد
روز جهانی تنبل۲۰ اکتبر روز جهانی تنبل
حیوان تنبل / نکات جالب + تصاویر
حیوان تنبل
حیوان تنبل
عکس تنبل
عکس تنبل

محل زندگی حیوان تنبل

تنبل ها در قاره آمریکا جنوبی و مرکزی سکونت دارند ، در نقشه زیر نواحی زرد رنگ محل زندگی حیوان تنبل می باشد ، برزیل و کلمبیا بیشترین تعداد تنبل در جهان را دارند .

محل زندگی حیوان تنبل
محل زندگی حیوان تنبل

نکات جالب در مورد حیوان تنبل

فسیل های پیدا شده نشان میدهد که تنبل ها 80 گونه مختلف داشته اند که بسیاری از آنها اکنون منقرض شده اند ، یک نوع تنبل وجود داشته است که قد آن به 6 متر میرسیده ، نوعی از تنبل ها نیز وجود داشت که کاملا آبزی بوده .

حیوان تنبل عکس
حیوان تنبل عکس

سه برابر قوی تر از انسان

یک حیوان تنبل 30% از سایر پستانداران عضلات کمتر دارد، ولی همان عضلات کمتر به حدی قوی هستند که تبل ها را به یکی از قویترین پستانداران تبدیل کرده است .

یک تنبل سه برابر انسان هم وزن خود قدرت دارد ، نوزاد های حیوان تنبل به محض تولد می توانند با یک دست تمام وزن خود را بالا بکشند .

قدرت عضلات حیوان تنبل
قدرت عضلات حیوان تنبل

قفل عضلات

تنبل های یک ویژگی خاص دارند و آن این است که می توانند عضلات خود را قفل کنند تا بدون هیچ تلاشی به درد بچسبند حتی در زمان خواب .

تنبل ها حتی در صورت مرگ مدت ها به درخت آویزان می مانند .

تصویر حیوان تنبل
تصویر حیوان تنبل

سیستم گوارش تنبل

سیستم گوارش حیوان تنبل با تمام پستانداران دیگر خیلی فرق دارد ، آنها فقط هفته ای یکبار مدفوع خود را دفع می کنند .

حیوان پس از یک هفته غذا خوردن روی درخت ، از آن پایین می آید و یک چاله ی میکند و تا 30% از وزن خود مدفوع میکند .

این کار تنبل ها نوعی سپاس گزاری برای درخت به حساب می آید .

حیوان تنبل غول پیکر
حیوان تنبل

تنبل ها نابینا هستند

دانشمندان با بررسی چشم این حیوان متوجه شدند شبکیه آنها هیچ سلولی برای تشخیص نور های رنگی ندارد ، آنها در نور روز نیز نابینا هستند و فقط در شب و نور خیلی کم می توانند تا حدودی بینایی داشته باشند .

تنبل ها حس بویایی فوق العاده ای دارند و حافظه ی خیلی خوبی در زمینه مسیریابی دارند .

شناگر های ماهر

تنبل های با وجود کندی بسیار در خشکی ، در آب به خوبی شنا میکنند ، سرعت آنها در آب سه برابر می شود .

یک تنبل در خشکی اگر 24 ساعت مدام حرکت کند حداکثر 5 کیلومتر جلو میرود اما در عمل آنها در یک روز بیش از چند ساعت حرکت نمیکنند و خیلی از روز ها اصلا حرکتی نمی کنند .

شنا کردن تنبل
شنا کردن تنبل

گردن تنبل ها

تنبل ها تعداد مهره های گردن زیادی دارند که همین موضوع باعث می شود انعطاف حرکتی خوبی داشته باشند ، سر یک تنبل بالغ 270 درجه میچرخد .

سوخت و ساز کند

تمام کندی حرکت این حیوان به دلیل کند بودن فعالیت سلولی آن می باشد ، سوخت و ساز مواد انرژی زا در درون سلول های این حیوان کند تر از سایر حیوانات می باشد .

عکس تنبل بامزه
عکس تنبل بامزه

هرگز سیر نمیشوند

تنبل ها مکانیسمی برای احساس سیری ندارند ، آنها همواره در صورت دسترسی به غذا به خوردن مشغول می شوند و این کار را تا زمانی که بیدار هستند ادامه میدهند.

ویکی پدیا حیوان تنبل
ویکی پدیا حیوان تنبل

خون سرد

تنبل ها بر خلاف سایر پستانداران خون سر می باشد و دمای بدنش تحت تاثیر محیط قرار میگیرد ، طی یک شبانه روز ممکن است دمای بدن تنبل 10 درجه نوسان داشته باشد ، اگر بدن تنبل خیلی سرد شود ممکن است سیستم گوارشش از کار بیافتد .

عکس حیوان بنام تنبل
عکس حیوان بنام تنبل

مقاوم در برابر سقوط

از آنجایی که تنبل ها بر روی درخت زندگی میکنند ، به دفعات از درخت سقوط میکنند اما به دلیل عضلات و استخوان های خاصی که دارد آسیب زیادی نمیبیند .

جنگ نر ها

تنبل های نر ممکن است برای تصاحب یک ماده با یکدیگر بجنگند و رفتار های خشن از خود نشان دهند ، آنها معمولا رقیب خود را از درخت به پایین پرت میکنند .

استتار

بر روی کمر تنبل ها خره ها و قارچ ها رشد می کنند که باعث می شود آنها تا حدودی استتار شوند ، نوعی بید به اسم « بید تنبل » به صورت اختصاصی فقط در میان موهای این حیوان زندگی میکند .

استتار تنبل
استتار تنبل

نوزاد تنبل

تنبل ها از زمانی که متولد می شوند به مادر خود میچسبند و تا 9 ماه در همین حالت باقی میمانند ، پس از نه ماه مادر دیگر بچه را از خود جدا میکند .

نوزاد حیوان تنبل
نوزاد حیوان تنبل

طول عمر تنبل ها

در مورد طول عمر این حیوان اختلاف نظر هایی وجود دارد برخی از دانشمندان عمر تنبل ها را 35 تا 40 سال میدانند ولی یک تنبل در باغ وحش برلین به سن 50 سالگی رسیده است و هنوز زنده می باشد .

تصویر تنبل
تصویر تنبل

مجموعه عکس پروفایل شیر

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.9 تعداد آرا: 48

هنوز کسی رای نداده...