بعضی از مهمترین عوارض مصرف ادویه های ممنوع در دوران بارداری عبارتند از:

  • زایمان زودرس
  • سقط جنین
  • انقباضات رحم
  • مشکلات جنینی

ممکن است یک ادویه فقط با بروز یکی از این مشکلات در ارتباط باشد یا در اثر مصرف ادویه دیگری دو یا چند مشکل دیگر هم در خانم های باردار دیده شود. لذا بهتر است ادویه های ممنوع در دوران بارداری و عوارض احتمالی آنها را بهتر بشناسید.

زنجبیل، ادویه ممنوع در دوران بارداری

زنجبیل یکی از ادویه های رایج است که بسیاری از خانم ها برای تهیه غذاهای مختلف از آن استفاده می کنند و البته برای سلامتی هم مزایایی به همراه دارد. علاوه بر این تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که مصرف زنجبیل در دوران بارداری می تواند حالت تهوع صبحگاهی و ویار را تا حدودی کاهش دهد. پس مشکل مصرف این ادویه چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بعضی از متخصصان از بابت مصرف این ادویه و ارتباط آن با سقط جنین اظهار نگرانی کرده اند. البته این نگرانی بیشتر زمانی باید جدی گرفته شود که زنجبیل به میزان زیاد در رژیم غذایی خانم های باردار وجود داشته باشد. در واقع اگر این ادویه به میزان کمتر از 1500 میلی گرم در روز مصرف شود خطرناک نیست و جای نگرانی وجود دارد. با این وجود بهتراست که قبل از مصرف این ادویه به منظور کاهش تهوع بارداری با پزشک تان مشورت کنید.

ممنوعیت مصرف ادویه های تند در دوران بارداری

شاید این سوال برای بسیاری از خانم های باردار پیش بیاید که چرا باید در دوران بارداری از مصرف غذاهای تند و پر ادویه مانند غذاهای هندی و مکزیکی یا سایر خوراک های تند جنوب ایران خودداری کنند؟ به گفته متخصصان بطور کلی بسیاری از خانم ها در دوران بارداری دچار سوهاضمه می شوند. این مشکل به دلیل تغییر هورمونی و فشاری است که بواسطه بزرگ شدن رحم به معده وارد می شود. از این رو بهتر است خانم های باردار از مصرف ادویه هایی که سبب سوزش می‌شوند، خودداری کنند، چرا که ممکن است سوهاضمه را تشدید کند.
همه ادویه های ممنوع در دوران بارداری بر روی جنین اثرات سو بر جای نمی گذارند اما ممکن است اسباب ناراحتی مادر را در دوران بارداری فراهم کنند.

نعناع، طعم دهنده غیرمجاز در دوران بارداری

یکی از طعم دهنده های غذا که ما ایرانی ها بویژه برای طعم دهی به آش رشته یا ماست و خیار از آن زیاد استفاده می کنیم، نعناع است. نعناع عطر و بوی خوبی دارد و در گروه گیاهان دارویی هم قرار می گیرد اما به گفته پزشکان بهتر است که خانم ها در دوران بارداری از مصرف نعناع خودداری کنند و این طعم دهنده را کمتر به رژیم غذایی شان راه دهند؛ چرا که در مواردی در گروه ادویه های ممنوع در دوران بارداری قرار می گیرد.

ممکن است نعناع سبب واکنش های آلرژیک شود. در نعناع ترکیبی به نام منتول وجود دارد که می تواند با بروز آلرژی های شدید همراه شود. از این رو بهتر است که خانم ها طی دوران بارداری از مصرف نعناع خودداری کنند. توجه به این نکته بویژه در مورد خانم هایی که سابقه بروز حساسیت به مواد غذایی درانها دیده شده، بیشتر اهمیت دارد.
احتمال دارد مصرف نعنا سبب سقط جنین شود؛ به این دلیل که در نعناع ترکیبی وجود دارد که سبب شل شدن و آرامش عضلات می شود. ممکن است این ویژگی باعث شل شدن عضلات رحم شود و سقط جنین یا زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد. از این رو اگر سابقه سقط جنین در شما وجود دارد توصیه می شود که در دوران بارداری این ادویه و طعم دهنده را از رژیم غذایی تان حذف کنید.
شاید مصرف نعناع با سایر داروها تداخل ایجاد کند. بطور معمول بسیاری از خانم های بارداری در دوران بارداری بنابر تجویز پزشک ویتامین ها و مکمل های مواد معدنی را مصرف می کنند. در بعضی از موارد ممکن است نعناع مانع از جذب این داروها شده و در نتیجه بدن از مزایای مکمل ها محروم بماند.

 

سیر، ادویه ممنوع در روزهای آخر بارداری

سیر و پودر سیر از جمله ادویه هایی هستند که ممکن است خانم ها نسبت به مصرف آن در دوران قبل از بارداری عادت داشته باشند و بخواهند این ادویه را به رژیم دوران بارداری هم راه دهند. با این وجود به گفته متخصصان بهتر است که خانم های باردار در زمینه مصرف سیر زیاده روی نکنند و حداکثر 2 تا 4 پر سیر در روز در رژیم غذایی روزانه شان داشته باشند. علاوه بر این توصیه می شود که در روزهای نزدیک زایمان خانم های باردار سیر مصرف نکنند. فرقی نمی‌کند که زایمان طبیعی باشد یا سزارین؛ موضوع این است که سیر ترکیبات ضد انعقاد خون را در خودش جای داده و ممکن است هنگام زایمان از انعقاد خون پیشگیری کند و خونریزی ناشی از زایمان دیرتر بند بیاید. به همین دلیل یکی از ادویه های ممنوعه در روزهای آخر دوران بارداری به حساب می‌آید.

مصرف دمنوش های گیاهی و دارویی ممنوع

نوشیدن دمنوش های گیاهی و لاغری هم در دوران بارداری چندان توصیه نمی‌شود. ممکن است در داخل این دمنوش‌های عطاری یا کارخانه‌ای گیاهانی وجود داشته باشد که با مشکلات ناشی از مصرف ادویه‌های ممنوعه در دوران بارداری در ارتباط باشد. از این رو پیشنهاد می شود که خانم‌های باردار از مصرف دمنوش هایی که حاوی گیاهان دارویی مختلف هستند پرهیز کرده و استفاده از این گیاهان دارویی را به بعد از بارداری موکول کنند.

زعفران، ادویه خطرناک در سه ماهه اول بارداری

یکی دیگر از ادویه هایی که در مورد مصرف آن در دوران بارداری اما و اگرهای زیادی وجود دارد، زعفران است. مصرف زعفران به مقدار کم در داخل غذا ضرری ندارد اما زعفران زمانی به عنوان ادویه پردردسر شناخته می شود که مقدار زیادی از آن به طور روزانه مصرف شود. گفته شده که مصرف زیاد زعفران می تواند با بروز انقباضات رحمی و سقط جنین بویژه در سه ماهه اول بارداری در ارتباط باشد. علاوه بر این مصرف زیاد زعفران می تواند منجر به افرایش حرارت بدن شود و ممکن است مشکلات دیگری هم برای خانم های باردار به همراه داشته باشد. از این رو توصیه می شود که این ادویه را به مقدار بسیار کم در رژیم غذایی تان داشته باشید.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


معرفی کامل ژل کلیندامایسین

معرفی کامل ژل کلیندامایسین

کلیندامایسین برای درمان عفونت های باکتریایی حساس ، که اکثرا ناشی از باکتری های بی هوازی ، استرپتوکوک ، نوموکوک و استافیلوکوک هستند، تجویز می…

0 comments
طبع بادمجان و مصلح آن چیست

طبع بادمجان و مصلح آن چیست ?

بادمجان یکی از صیفیجات پر مصرف در میان ایرانیان میباشد ، بسیاری از افراد در مورد طبع بادمجان و مصلح آن سوال دارند . در…

0 comments
درمان سرماخوردگی بدون دارو های شیمیایی

درمان سرماخوردگی بدون دارو های شیمیایی

آیا آنتی هیستامین ها باعث می گردند که ساعات متمادی بخوابید ؟ آیا دکونژستانت ها شما را دچار تپش قلب می کنند ؟ آیا از…

0 comments
آیا می دانید بیوریتم چیست

آیا می دانید بیوریتم چیست ?

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا همواره از نظر روحی، احساسی و یا فیزیکی در وضعیت یکسان و ثابتی به سر…

9 comments
۱۰ روش برای داشتن وزن متعادل

۱۰ روش برای داشتن وزن متعادل

مشکل اضافه وزن و چاقی در ظاهر یک موضوع صرفا جسمانی می‌باشد اما تحقیقات نشان داده است چاقی تا حدود بسیار زیادی با موضوعات روحی…

0 comments
روش صحیح صحبت کردن با کودکان

روش صحیح صحبت کردن با کودکان

صحبت کردن با کودکان روش خاص خود را دارد. در این مطلب به چند نمونه از این روش ها اشاره می کنیم تا صحبت کردن…

0 comments
چاقی در کودکان پاسخ به سوالات

چاقی در کودکان / پاسخ به سوالات

موضوع چاقی در کودکان یکی از موارد نگران کننده برای اکثر پدر و مادر ها میباشد . در این مقاله قصد داریم به سوالات رایج…

0 comments
سوالات مهم در مورد بیماری تالاسمی

سوالات مهم در مورد بیماری تالاسمی

بیماری تالاسمی یا همان نقص ژنتیک در ساخت سلول های گلبول قرمز ، یک بیماری مادرزادی است که با وجود پیشرفت های زیاد علم پزشکی…

0 comments
طحال برداری چیست

طحال برداری چیست ?

طحال برداری (عمل جراحی طحال برداشتن) چیست ? مگر وجود طحال در بدن ضروری و لازم نیست ? طحال در بدن بیمار تالاسمی خطرناک می…

2 comments
نظرات استفاده کنندگان قرص خمیر‌دندان سیراسیس

نظرات استفاده کنندگان قرص خمیر‌دندان سیراسیس

قرص خمیر‌دندان سیراسیس این روز ها از طریق صدا و سیما تبلیغات گسترده ای دارد . در این مطلب از استفاده کنندگان قرص خمیر دندان…

3 comments

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :5 تعداد آرا: 1

هنوز کسی رای نداده...