گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی

به دردی که یکباره ایجاد می شود و بسیار شدید و غیر قابل تحمل است گرفتگی عضلات می گویند ، تمام افراد حتی برای یکبار هم که شده این درد را تجربه کرده اند گرفتگی عضلات معمولا در نقاطی مانند کمر ران کتف ، گردن و ساق پا به وجود می آید .که بسیار آزار دهنده بوده طوری که فرد از حرکت دادن ماهیچه ی خود عاجز مانده و به ناچار از حرکت می ایستد .

پزشکان دلایل بسیاری برای این عارضه عنوان می کنند که از آن می توان به استرس و اضطراب و فشار عصبی نام برد ، همچنین کمبود مواد معدنی مانند منیزیم ، پتاسیم ، سدیم و کلسیم موجب بروز این درد می شود .

یکی از دلایل گرفتگی عضلات کم آبی بدن است ، این کم ابی موجب بالا رفتن سطح اسید لاکتیک در عضله شده و باعث گرفتگی و درد در ناحیخ ماهیچه می شود .

علت بعدی کاهش جریان خون است که این اتفاق زمانی روی می دهد که فرد دچار تصلب شرایین و تنگی رگ های خونی شده باشد همچینی فشار روی عصب نخاعی باعث تشدید درد شده و این به علت تنگی کانال نخاعی می باشد .

شایع ترین گرفتگی عضلانی مربوط به عضلات ساق پا و ران پا است .

گرفتگی عضلات پا
گرفتگی عضلات پا

پیشگیری از گرفتگی عضلات

خوب است به منظور پیشگیری از گرفتگی عضله به مواد غذایی مصرفی خود توجه کنید و در برنامه غذایی مواد مغذی به مقدار مناسب استفاده کرده و به میزان پتاسیم ، کلسیم و منیزیم بدن خود دقت داشته باشیم .

نوشیدن آب حتی در زمانی که تشنه نیستیم در این زمان بسیار کمک کننده است .

از حرکات ناگهانی که فشار زیادی به ماهیچه ها وارد میکند بپرهیزید ، استرس و اضطراب را تا حد امکان از خود دور کنید .

در هنگام خواب لباس آزاد و راحت به تن داشته باشید

از بی تحرکی پرهیز کرده و حداقل 30 دقیقه از روز را به پیاده روی اختصاص دهید .

درمان خانگی عضلات

ماساژ ملایل محل درد به جریان بهتر خون در عضله کمک می کند و باعث می شود درد فرد کمتر شود .

دوش آب گرم و قرار گرفتن در وان که با آب گرم پر شده یکی دیگر از راه های کم کردن درد می باشد .

مصرف لبنیات مثل شیر و ماست به منظور تامین کلسیم و همین طور مواد غذایی دارای پتاسیم همچون سیب زمینی و موز در این مورد کمک کننده است .

مصرف مکمل ب کمپلکس به کاهش درد گرفتگی عضلانی کمک می کند .

طب سوزنی به عنوان یکی از درمان های فیزیوتراپی جهت از بین بردن گرفتگی عضله سود مند است .

مصرف ویتامین دی برای جذب بهتر کلسیم در بدن ضروری است .

از منابع مهم غذایی که دارای این ویتامین هستند می توان به ماهی ، زرده تخم مرغ ، غلات ، شیر های غنی شده با ویتامین دی و مصرف مکمل ویتامین دی به صورت ماهانه یک کپسول 50 هزار واحدی موجب می شود گرفتگی عضلانی در مدت کوتاهی بهبود یابند .

درمان گرفتگی عضلات ساق پا
درمان گرفتگی عضلات ساق پا

درمان پزشگی گرفتگی عضلات

در صورت انجام تمام این روش ها اگر درد آرام نگرفت و کمتر نشد ، بایستی به پزشک مراجعه کنیم . پزشک در این زمان معمولا از آمپول یا قرض بازکننده عضلات و همچنین پماد برای درمان و بهبود بیماری کمک میگیرد .

با انجام تمام این مراحل گرفتگی عضله در حالت شدید ممکن است تا 7 روز ادامه داشته باشد .و پس از آن به صورت تدریجی رو به بهبود می رود .

درمان گرفتگی ران پا
درمان گرفتگی ران پا

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :3.6 تعداد آرا: 5

هنوز کسی رای نداده...