تی وی روم (Tv Room) یا همان « اتاق تلویزیون » به اتاقی از خانه گفته می شود که مخصوص تماشای تلویزیون می باشد و مبلمان و دکوراسیون آن برای همین کاربری طراحی می شود ، در این مقاله به بررسی طراحی تی وی روم می پردازیم . ( تی وی روم چیست ؟ نکات مهم )

تی وی روم

طراحی دکوراسیون تی وی روم با توجه به فضای محدود بسیاری از خانه ها و همچنین مسائل ارگونومیک ، یک موضوع علمی می باشد که نباید در آن بی دقتی صورت گیرد ، شما ساعت ها در تی وی روم قرار دارید اگر طراحی آن دچار مشکل باشد می تواند بر روی بینایی و سیستم اسکلتی شما تاثیر مخربی داشته باشد .

در ادامه نکات مهم در طراحی تی وی روم را مورد بررسی قرار می‌دهیم :

زاویه مبلمان

مبلمانی که در تی وی روم قرار میدهید نباید با تلویزیون زاویه تند داشته باشد زیرا می تواند برای گردن افراد آسیب زا باشد .

ارتفاع تلویزیون در تی وی روم
زاویه مبلمان در تی وی روم

اندازه صفحه نمایش تی وی روم

اندازه تلویزیون یا پرده پروجکشن باید متناسب با فاصله افراد با آن باشد ، در انتخاب سایز افراط نکنید زیرا نتیجه خوبی نخواهد داشت .

اندازه صفحه نمایش تی وی روم

ارتفاع تلویزیون در تی وی روم

تلویزیون در تی وی روم باید حدودا به صورت مستقیم روبروی چشم افراد قرار گیرد ، اگر تلویزیون بالا یا پایین باشد گردن افراد در طی زمان دچار آسیب می شود .

ارتفاع تلویزیون را باید با قد افراد ساکن در خانه در نظر گرفت و نمی توان یک فرمول واحد برای همه ی خانه ها معرفی کرد .

تی وی روم – عکس

مبلمان راحت

به دلیل اینکه افراد ساعت های زیادی را جلوی تلویزیون به سر میبرند بهتر است از مبل های راحتی استفاده شود ، اگر مبل برای قرارگیری پای افراد هم قسمتی را داشته باشد خیلی بهتر می‌باشد .

مبلمان راحت برای تی وی روم

رنگ دیوار تی وی روم

رنگ دیوار تی وی روم در ضلعی که تلویزیون قرار دارد ( Tv Wall ) باید تیره باشد تا افراد نیاز نداشته باشند نور زمینه را زیاد کنند ، تماشای تلویزیون با نور زمینه کم به چشم ها آسیب کمتری وارد می‌کند .

یک نمونه رنگ دیوار صحیح در تی وی روم

تی وی روم

یک نمونه رنگ دیوار اشتباه در تی وی روم

تی وی روم

چیدمان صحیح در تی وی روم

در یک تی وی روم کوچک هم باید تا آنجا که می توان تلویزیون را مستقیم روبروی افراد قرار داد ، در تصویر زیر می‌بینیم که تلویزیون روبروی بیشتر افراد قرار نمیگیرد و نباید اینگونه باشد .

طراحی اشتباه تی وی روم

اطراف تلویزیون را شلوغ نکنید

باید به این نکته توجه داشته باشید که قرار دادن وسایل دکوری در اطراف تی وی تمرکز افراد را بهم میزند ، به عنوان مثال در بسیاری از خانه ها دیده می‌شود ساعت را در همان ضلعی قرار می‌دهند که تی وی قرار دارد ، این یک اشتباه بزرگ می باشد .

از قرار دادن گلدان های بزرگ و… نیز خودداری کنید ، صرفا به المان های کوچک اکتفا کنید تمرکز خود را روی دیگر اضلاع تی وی روم بگذارید .

انتخاب مکان تی وی روم

تی وی روم باید در یک نقطه دنج و به دور از رفت و آمد افراد قرار داشته باشد در ضمن صدای تی وی نباید به اتاق خواب ها برسد تا برای سایر افراد مزاحمت ایجاد نشود .

نورپردازی تی وی روم

برای نورپردازی تی وی روم توجه داشته باشید تلویزیون باید در نقطه ای کم نور قرار داشته باشد تا تصاویر جلوه بهتری داشته باشند ، به همین جهت توصیه می شود از نور های محدود و موضعی استفاده کنید .

پرده یا کرکره

اگر تی وی روم شما دارای پنجره می‌باشد ، برای آن پرده ضخیم یا کرکره در نظر بگیرید زیرا در طول روز با کم کردن نور می توانید فضای بهتری را تجربه کنید .


مطالب پیشنهادی

 دکوراسیون منزل خود را چگونه زشت خواهید کرد 

تی وی روم چیست ؟ نکات مهم

تلویزیون یا تلوزیون ?

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.9 تعداد آرا: 127

هنوز کسی رای نداده...