شاید شما هم در مورد « چرک نویس » یا « چکنویس » دچار شک شوید که کدام مورد درست می باشد ، در این مطلب معنی هر عبارت را بررسی میکنیم تا در مورد ایننکه استفاده از کدام عبارت درست است به نتیجه گیری برسیم . ( چرک نویس یا چک نویس ? )

عبارت « چک نویس » از چک + نویس تشکیل شده است ، همانطور که میدانید « چک » واژه ای انگلیسی و بیگانه می‌باشد و نمیتوان واژه ای مرکب از انگلیسی و فارسی خلق کرد . در نتیجه « چرک نویس » به معنی نوشته ای که پیش نویس یک متن اصلی می‌باشد صحیح است .

نکته : واژه صک از زبان عربی وارد زبان انگلیسی شده است .

چرک نویس یا چک نویس ?
چرک نویس یا چک نویس ?
تلفظ چرک نویس

معنی چرک نویس

  • پیش نویس
  • یادداشت غیر مستقیم
  • نوشته اولیه جهت اصلاح در آینده
  • مسوده

موارد فوق را میتوان به عنوان معنی « چرک نویس » صحیح دانست . در نظر عموم مردم به نوشته ای که با عجله و با قصد اصلاح در مرحله بعد نوشته میشود چرک نویس گفته می‌شود . از آنجایی که قطعا این نوشته با خط خوردگی و جابجا کردن کلمات همراه خواهد بود ، ظاهر نوشته کثیف و چرک میگردد در نتیجه عبارت چرک نویس به آن اطلاق میگردد .

متضاد چرک نویس : پاکنویس


برخی برای واژه « چک نویس » معانی : برات نویس ، قباله نویس و مستوفی را آورده اند. و اینگونه خواسته اند که بحث مالی و حقوقی را به آن متصل کنند ولی همانطور که گفته شد ترکیب دو واژه انگلیسی و فارسی مجاز نمی‌باشد و اگر حتی « چک نویس » را دارای معنی خاصی بدانیم باید برای آن معادل فارسی پیدا کنیم .

از سویی دیگر معنی برات نویس با آنچه عامه مردم از « چک نویس » برداشت میکنند بسیار متفاوت است .

چرک نویس به انگلیسی

  • rough copy
  • draft
کلمه : چرک نویس
اشتباه تایپی : ]v; k,ds
آوا : Cerknevis
نقش : اسم
چرک نویس

وقت گذاشتن یا گزاشتن ?

علاقه مند یا علاقمند ?

ارجحیت یا ارجعیت ?

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.8 تعداد آرا: 101

هنوز کسی رای نداده...