شاید شما هم در مورد نوشتن داربی یا دربی دچار شک شوید که کدام املا درست می باشد ، در این مطلب املای این واژه را بررسی میکنیم تا در هر مورد از املای صحیح استفاده کنیم . ( داربی یا دربی ? )

داربی تلفظ بریتیش و دربی تلفظ امریکن این واژه لاتین می‌باشد .

املای دربی
املای دربی

داربی یعنی چه ?

در زبان فارسی برای واژه داربی/ دربی ، « شهرآورد » را معادل قرار داده اند . هر گاه دو تیم ورزشی که متعلق به یک شهر هستند با یکدیگر بازی داشته باشند آن بازی را داربی مینامند .

به عنوان مثال بازی تیم های فوتبال پرسپولیس و استقلال یک داربی حساب می‌شود زیرا این دو تیم متعلق به شهر تهران هستند .

تلفظ داربی :

تلفظ داربی

تلفظ دربی :

تلفظ دربی

ریشه اصطلاح داربی

واژه Derby در تلفظ بریتیش « داربی » Dar-bee و در تلفظ امریکن « دربی » (Der-bee) نام شهری در کشور انگلستان که در جنوب دو محله داربی شایر و شایرکانتی واقع شده است .

به دلیل اینکه این واژه انگلیسی است تلفظ بریتیش صحیح می‌باشد .

با دشمنی دو تیم اورتون و لیورپول در فوتبال انگلستان در سال ۱۸۹۲ پس از اینکه لیورپولی‌های تازه تاسیس شده با پرداخت اجاره بهای بیشتر نسبت به اورتونی که ۱۴ سال زودتر تاسیس شده بود ورزشگاه آنفیلد را از صاحبش اجاره می‌کند و به همین دلیل اورتونی‌ها به ورزشگاه دیگری که در آن سوی « استنلی پارک » واقع شده است یعنی گودیسون پارک نقل مکان می‌کنند.


نکته اصلی این بود که ورزشگاه‌ های گودیسون پارک و آنفیلد در دو طرف « استنلی پارک » قرار گرفته اند ، پارکی که به یاد اِدوارد اسمیت استنلی ، دوازدهمین دوک منطقه داربی نامگذاری شده و به خاطر همین مسئله دیدارهای این دو تیم به داربی مشهور شد.
البته چندین نظریه دیگر نیز در مورد چگونگی پیداش داربی وجود دارد که واقعیت داشتن هیچکدام ثابت نشده است.

نظریه دوم

یکی دیگر از نظریات بسیار قدیمی تر و مربوط به قرن ۱۲ میلادی است. طرفداران این دیدگاه معتقدند داربی از مسابقه مذهبی که در منطقه داربی شایر برگزار می شد، گرفته شده است.

مطالب پیشنهادی برای شما

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.9 تعداد آرا: 224

هنوز کسی رای نداده...
طراحی سایت بیوگرافی شما
یکبار هزینه برای 5 سال
آدرس دلخواه شما با پسوند .ir