شاید شما هم در مورد نوشتن هلی برن یا هلی برد دچار شک شوید که کدام املا درست می باشد، در این مطلب معنی هر واژه را بررسی میکنیم تا در هر مورد از املای صحیح استفاده کنیم.(هلی برن یا هلی برد ?)

املای صحیح این واژه « هلی برن » می‌باشد، و « هلی برد » املای اشتباه است .

هلی برد یا هلی برن چیست
هلی برد یا هلی برن چیست

هلی برن یعنی چه ?

عملیات حمله با استفاده از هلیکوپتر را « هلی برن » Heliborne Operations میگویند. هلیکوپتر میتواند نیروهای نظامی را با سرعت از موانع طبیعی عبور دهد و در مکان مناسب به همراه تجهیزات لازم پیاده کند.

هلیکوپتر این توانایی را دارد که نیرو ها را در هر مکانی از جمله: کوه، بیابان، پشت بام ساختمان ها، جنگل و حتی دریا پیاده کند.

هلی‌برن یکی از تاکتیک‌های هجومی و از اصول اولیه جنگ‌های نامتقارن می‌باشد، در این نوع عملیات نیرو‌های عمل‌کننده به پشتیبانی هوایی نزدیک که توسط هلیکوپتر‌های جنگنده وابسته می‌باشند.

هلی برن صرفا به جابجایی نیروی انسانی خلاصه نمی‌شود، در بسیاری از عملیات های نظامی از هلی برن برای جابجایی سریع و غافلگیر کننده تجهیزات توپخانه نیز استفاده می‌شود.

معادل فارسی:یورش هوایی
اشتباه تایپی:igdfvk
هلی برن یعنی چه ?

تلفظ هلی برن:

تلفظ هلی برن

مزایای هلی برن

  1. عبور از موانع طبیعی و مصنوعی: خط مقدم دشمن، میدان مین، رودخانه‌های عریض، کوه ها، بیابان های وسیع و…
  2. دور زدن خط دفاعی دشمن
  3. محاصره دشمن با قرار گیری نیرو ها در پشت دشمن
  4. افزایش سرعت نفوذ در خاک دشمن
  5. تضعیف روحیه دشمن به دلیل غافلگیری
  6. تصرف نقاط استراتژیک مانند قله ها، مراکز نظامی دشمن، سد ها، نیروگاه ها و…
  7. پراکنده کردن نیرو های خودی در مناطق وسیع
  8. اعزام نیرو های شناسایی در مواضعی که دشمن تصور نمیکند.

جابجایی تجهیزات

یکی از ویژگی های بسیار مفید هلی برن این است که میتوان با استفاده از آن تجهیزات توپخانه مانند: خمپاره ، توپ، راکت و… را در مواضعی مستقر کرد که در زمان نیاز دشمن را غافلگیر کند.

هلی برن سپاه برای نجات نفتکش

اوایل آبان 1400 نیروهای آمریکایی یک نفتکش حامل نفت ایران را توقیف و محموله آن را به نفتکش دیگری منتقل کردند اما با انجام عملیات هلی برن بر روی عرشه نفتکش توسط نیروهای دریایی سپاه پاسداران عملیات دزدی دریایی آمریکا خنثی شد.[ایرنا]  

هلی برن های شکست خورده

همانطور که میدانیم غافلگیری مهمترین اصل در موفقیت هلی برن می‌باشد، نیرو های رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 33 روزه چندین هلی برن ناموفق داشتند که منجر به آبروریزی و کشته شدن تعدادی از کماندو های این رژیم شد.

مطالب پیشنهادی

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.9 تعداد آرا: 236

هنوز کسی رای نداده...