برخلاف آنچه این روز ها در مورد استعلام چک برگشتی با کد ملی شایعه شده است، چنین کاری ممکن نیست، اما در مورد چک های صیادی این امکان وجود دارد که تعداد چک های برگشتی و درجه اعتبار فردی که چک را صادر کرده است را مشاهده کرد.

شماره صیادی چک
شماره صیادی چک

استعلام چک برگشتی با پیامک

هر فرد میتواند با استفاده از شناسه استعلام 16 رقمی مندرج بر روی چک‌های صیادی را (مشخص شده روی عکس) به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی به شماره 701701 پیامک کنید، تا از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت‌شده در سامانه بانک مرکزی اطلاع پیدا کنید. نکته مهم اینکه شناسه استعلام باید در قالب 1*1* شناسه استعلام 16 رقمی برای سامانه ارسال شود.( صرفا از اعداد انگلیسی استفاده کنید)

استعلام چک برگشتی با پیامک
استعلام چک برگشتی با پیامک
 • شما با هر شماره تلفن همراه می‌توانید در طول روز چهار استعلام مربوط به چک‌های صیادی را درخواست کنید.
 • هزینه هر استعلام 350 تومان میباشد که از شارژ شما کسر می‌شود.
وضعیتاستعلام
سفیدصادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوءاثر شده
زردصادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 5 میلیون تومان تعهد برگشتی است
نارنجیصادرکننده چک دارای ۲ تا ۴ فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان تعهد برگشتی است
قهوه‌ایصادرکننده چک ۵ تا ۱۰ فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان تعهد برگشتی دارد
قرمزصادرکننده چک بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 50 میلیون تومان تعهد برگشتی دارد
استعلام چک برگشتی با پیامک

توضیحات تکمیلی:

 • هزینه هر استعلام موفق 3500 ریال است.
 • هزینه اخذ شده، ارتباطی با تعداد پیام های پاسخ ارسال شده برای درخواست کننده استعلام ندارد.
 • لازم است متن ارسالی جهت اخذ استعلام بدون هیچگونه کاراکتر اضافی همچون خط فاصله و فقط به صورت عددی در قالب اعلام شده برای سامانه ارسال گردد. 
 • درحال حاضر از هر شماره تلفن همراه تنها چهار استعلام در روز قابل اخذ می باشد.
 • چنانچه درخواست کننده استعلام قبل از تکمیل عملیات استعلام اقدام به ارسال استعلامات متعدد نماید، نتیجه ارسال شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال شده خواهد بود.
 • در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می گردد. 
 • در خصوص برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.
 • در صورتی که به هر دلیل اعم از بروزرسانی زیرساخت های اطلاعاتی تا مدت زمان 15 دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نگردد نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام» به کاربر اعلام خواهد شد. بدیهی است کاربران می توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام اقدام نمایند.
 • تمامی پیامک های اطلاع رسانی در خصوص استعلامات ارسال شده فقط با سرشماره 701701  به کاربران اطلاع رسانی مي شود. بر این اساس ضروری است کاربران محترم در کنترل سرشماره پیامک های واصله دقت لازم را مبذول دارند.

استعلام چک برگشتی از بانک مرکزی

برای استعلام چک برگشتی از طریق سامانه برخط بانک مرکزی دیگر نیاز به پرداخت هزینه 350 تومان به ازای هر استعلام نمی‌باشد، در این روش با مراجعه به آدرس زیر و وارد کردن کد 16 رقمی درج شده بر روی چک های صیادی به آسانی میتوانید وضعیت تعداد و مبلغ چک های برگشتی فرد صادر کننده چک را مشاهده کنید:

https://cbi.ir/EstelamSayad/19689.aspx

با مراجعه به آدرس فوق، صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما بارگذاری می‌شود، که با وارد کردن شناسه صیادی 16 رقمی چک و پاسخ سوال امنیتی ( جمع دو عدد) می‌توانید دکمه استعلام چک صیادی در پایین صفحه را بزنید و نتیجه را مشاهده کنید.

سایت استعلام چک برگشتی
سایت استعلام چک برگشتی

سوال های متداول

مطالب پیشنهادی

استعلام چک برگشتی با کد ملی

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :5 تعداد آرا: 36

هنوز کسی رای نداده...
طراحی سایت بیوگرافی شما
یکبار هزینه برای 5 سال
آدرس دلخواه شما با پسوند .ir