سپهبد نادر جهانبانی معروف به ژنرالِ چشم آبی یکی از افرادی است که در 22 اسفند 1357 با حکم صادق خلخالی تیرباران شد، در سال های اخیر در مورد علت اعدام او و همچنین زندگی او داستان های زیادی در رسانه ها منتشر شده است. حجم دروغ پردازی ها در مورد نادر جهانبانی به حدی بوده که فرزند او نسبت به افسانه سازی و تطهیر چهره پدرش واکنش نشان داد (علت اعدام نادر جهانبانی).

عکس نادر جهانبانی
عکس نادر جهانبانی

بیوگرافی نادر جهانبانی

نادر جهانبانی ۲۷ فروردین ۱۳۰۷ در تهران متولد شد، پدرش امان‌الله جهانبانی از فرماندهان ارتش، وزیر و سناتور بود، مادرش روس تبار بود. خاندان جهانبانی از شاهزادگان دوره قاجار بودند که با روی کار آمدن پهلوی ها، به سرعت خود را در دربار پهلوی جا کردند و با خوش خدمتی به پهلوی به مقام های مهمی دست پیدا کردند.

نادرجهانبانی در ۱۸ سالگی وارد دانشگاه خلبانی نیروی هوایی شوروی شد. پس از اتمام تحصیلات وارد نیروی هوایی ایران شد و با درجه ستوان یکمی خدمت به پهلوی را آغاز کرد.

جالب است که در رسانه های ضد انقلاب همسر اول نادر جهانبانی به اسم «آذر اعتصام» از زندگینامه او حذف شده است.

مجموعه دروغ ها در مورد نادر جهانبانی

همانطور که گفته شد در این سالها در مورد نادر جهانبانی دورغ های زیادی ساخته شده است، کار تا جایی پیشرفت که پسر نادر جهانبانی با عصبانیت به این افسانه سازی ها واکنش نشان داد و گفت این دروغ ها در بلند مدت چهره پدرم را تخریب میکند زیرا مردم عقل دارند و حرف های خنده دار شما را باور نمیکنند.

بمباران کاخ صدام توسط نادر جهانبانی

شاید عجیب ترین افسانه ای که در مورد نادر جهانبانی گفته شده است همین مورد باشد که او بدون اجازه شاه و به صورت خودسرانه با یک هواپیما به عراق میرود و تعدادی از ساختمان های اطراف کاخ صدام را بمباران میکند و این اقدام هم صرفا به دلیل نفرت او از اعراب بوده است.

کتک زدن سرهنگ آمریکایی توسط نادر جهانبانی

در افسانه ای دیگر گفتند یک روز تیمسار نادر جهانبانی از هواپیمای خود پیاده شده بود و یک سرهنگ آمریكایی که رئیس دفتر مستشاري پایگاه بود به تیمسار احترام نگذاشت، ناگهان تیمسار جهانبانی کلاه خود را به سوی سرهنگ پرتاب کرد و با مشت و لگد سرهنگ امریکایی را تا حدی کتک زد که او از حال رفت. انتشار این خبر در روزنامه های فردای آن روز موجب غرور و افتخار ملت ایران شد.

جالب است که این افسانه به روزنامه ها اشاره دارد اما هیچ روزنامه ای با این خبر وجود خارجی ندارد و با حداقل منطق میتوان فهمید که محال بود که یک سرهنگ آمریکایی در دوران پهلوی کتک بخورد و جنجال سیاسی به پا نشود.

نادر جهانبانی و پهلوی دوم
نادر جهانبانی و پهلوی دوم

پرواز نادر جهانبانی از زیر پل کارون

در مورد پرواز نادر جهانبانی از زیر پل کارون، پسر وی گفته است:

 این کار بی‌ انضباطی است و پدرم خلبان بسیار با انضباطی بود و ابدا چنین کاری نمی‌کرد و این داستان سال‌های سال است که روایت می‌شود. 

اجکت نکردن نادر جهانبانی

در مورد دیگر گفته میشود در یک پرواز تمرینی، هواپیمای نادر جهانبانی دچار آسیب شد و او به خلبان دوم دستور داد تا اجکت کند ولی خودش با رشادت تمام هواپیما را به سختی فرود می‌آورد.

جالب است بدانیم که صندلی های اجکت طوری طراحی شده اند که در صورت فعال شدن توسط هر کدام از خلبان ها با 350 تا 750 هزارم ثانیه فاصله صندلی دیگر هم اجکت خواهد کرد. در ضمن با اجکت، درب شیشه ای کاکپیت از جای خود کنده می شود و ثبات هواپیما به کلی از بین میرود.

پروازنادر جهانبانی از روی جاده

یکی از موارد دیگر این است که گفته میشود نادر جهانبانی روزی از جاده بین شهری برای به پرواز درآوردن هواپیما خود استفاده است. پسر او در این مورد گفته است:

این‌که می‌گویند پدرم فانتوم را از روی جاده بلند کرده‌است، آن هم در حالی که تمام آمریکایی‌هایی که آن‌جا بودند، می‌گفتند این کار خیلی اشتباه و خطرناک است، پدرم هیچ وقت چنین کاری نکرده‌است، متأسفانه این داستان‌ها مدام دارد بیشتر و بزرگ‌تر می‌شود و باعث افتخار نیست.

علت اعدام نادر جهانبانی چه بود ?

در مورد علت اعدام نادر جهانبانی باید به این نکته توجه داشت که چندین هزار نفر در ارتش پهلوی دارای پست فرماندهی بودند و اگر قرار بود به صرف فرماندهی هر کسی را اعدام کنند در روز 22 اسفند 1357 فقط 11 نفر اعدام نمیشدند.

از جنایات و اقدامات ضد ملی و غیر اخلاقی نادر جهانبانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رابطه غیر مشروع حتی با همسر نظامیان زیر دست
  • همراهی مسمتر با دربار پهلوی در سرکوب ملت ایران
  • نقش موثر در بمباران مردم عمان در قالب جنگ داخلی عمانی ها
  • نقش موثر در بمباران مردم ویتنام در قالب جنگ آمریکا و ویتنام شمالی
  • تدارک جشن هنر شیراز و نمایش آتش خوک و بچه
  • شناسایی و حذف نیرو های مسلمان از بدنه نیرو هوایی
  • کسب مال غیر مشروع از طریق زد و بند با دربار بخصوص فرح پهلوی در دهه 50 شمسی
  • تهدید انقلابیون به بمباران تظاهرات مردم در سال 1357

دادگاه نادر جهانبانی

یکی از موارد جالب در مورد دادگاه جهانبانی این است که برخی افراد در فیسبوک بدون هیچ سندی متنی را منتشر کردند که ادعا میشود صحبت های نادر جهانبانی با خلخالی در قالب برگزاری دادگاه می‌باشد.

در این متن خلخالی با ترس با جهانبانی سخن میگوید و جهانبانی با شجاعت او را مورد خطاب قرار میدهد و از خلخالی میخواهد او را سریعتر اعدام کند.

پسر نادر جهانبانی در این مورد به خبرگزاری دویچه وله آلمان گفته است :

درباره دادگاه خیلی چیزها نوشته شده که به نظر من خیلی دور از حقیقت هستند. واقعا چه در دادگاه پیش آمد، ما نمی‌دانیم. بسیاری از این نوشته‌ها غلو هستند، خیلی جمله‌ها وجود دارد که پدرم هیچ وقت نمی‌گفت و این جمله‌ها را بعدها مرتب اضافه می‌کنند. خدا می‌داند که واقعا در دادگاه چه گذشته است. انشاالله که یک روزی بتوانیم بفهمیم واقعا چه گذشت. البته یک نوشته‌ای با دست‌خط خودشان وجود دارد که از ما خداحافظی کرده است. یک چیز دیگری هم که داریم ساعتی است که پدرم دستش بود و الان دست من است و این باارزش‌ترین چیزی است که من در زندگی‌ام دارم.

نادر جهانبانی
نادر جهانبانی

روابط نا مشروع نادر جهانبانی

در یکی از گزارش های باقی مانده از دوران پهلوی، اثبات میشود که نادر جهانبانی با امکانات ارتش به عیاشی های خود میپرداخته، در این سند به وضوح مشخص است وی بی پروا و ترس از علنی شدن اعمال غیر اخلاقی خود حتی از راننده و ماشین نظامی برای رفتن به خانه های فساد استفاده میکرده است.[منبع]

سند فساد جنسی نادر جهانبانی
سند فساد جنسی نادر جهانبانی

مطالب پیشنهادی

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.6 تعداد آرا: 300

هنوز کسی رای نداده...