سرند دستگاهی برای غربال مواد مخلوط با اندازه های مختلف می‌باشد ، سرند وسیله ای قدیمی می‌باشد که با پیشرفت تکنولوژی آن هم دچار تغییراتی شده است که استفاده از آن را ساده تر کرده و همچنین کیفیت کار آن به شدت بهبود یافته است . ( سرند چیست ? )

دستگاه سرند
دستگاه سرند

دستگاه سرند چیست ?

در گذشته برای غربال خاک و کلوخ و همچنین غلات از الک های سیمی استفاده میکردند ، به این ترتیب که دو نفر الک هایی با سوراخ های متفاوت را بالای هم نگه میداشتند و فردی مواد مورد نظر را از بالا به پایین میریخت ، در این حالت الک بالایی که سوراخ های بزرگی داشت فقط قطعات بزرگ را نگه میداشت و الکی دوم خرده های نسبتا کوچکتر را نگه میداشت .

با این روش به نوعی دانه بندی صورت میگرفت ، هر چه تعداد الک ها با سوراخ های متفاوت بیشتر میشد ، دانه بندی متنوع تر میشد .

دستگاه سرند برقی

سرند های امروزی با موتور الکتریکی و بدنه فلزی ساخته می‌شوند ، این سرند ها متناسب با کاری که انتظار داریم طراحی میشوند ، به عنوان مثال تعداد طبقات و قدرت موتور باید متناسب با حجم و نوع کار طراحی شود .

سرند های موجود در بازار معمولا از نظر شکل هندسی استوانه ای و یا صفحه ای هستند .

مکانیزم لرزاننده

موتور الکتریکی موجود در دستگاه سرند یک وزنه خارج از مرکز را میچرخاند که این عمل موجب لرزش طبقات سرند می‌شود . برای اینکه لرزش بر روی موتور تاثیر مجربی نداشته باشد معمولا انتقال قدرت با تسمه یا کوپلینگ های لاستیکی صورت میگیرد .

کاربرد دستگاه سرند

در تمامی صنایعی که به دانه بندی و تفکیک مخلوط های جامد نیاز دارند سرند کاربرد دارد ، صنایع غذایی ، مواد ساختمانی ، صنایع شیمیایی و بازیافت عمده مصرف کنندگان سرند می‌باشند .

اکنون در بازار ایران سرند های زیر بیشترین فروش را دارند :

  • سرند خاک
  • سرند حبوبات
  • سرند زیتون
  • سرند بازیافت
سرند
سرند

واژه سرند

معنی سرند در فرهنگ معین اینگونه آورده شده است :

سرند(سَ رَ) (اِ.)

۱ – غربالی سیمی دارای سوراخ های نسبتاً بزرگ که با آن غلات را پاک کنند.

۲ – نوعی غربال که بدان خاک و شن را می بیزند.
(س رَ) (اِ.)

۱ – تاب ، ارجوحه .

۲ – ریسمانی که یک سر آن را حلقه کنند و در زیر خاک پنهان سازند و سر دیگر را شخصی گرفته در کمین می نشیند تا آدمی یا جانوری را که پای در آن میان نهند، به سوی خود کشد و او را بگیرد.

۳ – فنی است از جملة فنون کشتی گیری و آن چن

معنی سرند :خاک بیز
غربال
غربیل
تلفظ سرند :/sarnad/
اشتباه تایپی : svkn
نقش : اسم
واژه سرند

پلنوم چیست ؟

لیزرکات چیست ؟

کفپوش هوشمند با قابلیت تولید برق

بالانس پروانه پمپ / انواع بالانس

به این پست امتیاز بدید...

خیلی ضعیف/ضعیف/متوسط/خوب/عالی

میانگین امتیازات :4.8 تعداد آرا: 56

هنوز کسی رای نداده...